Ako si vybrať ten správny fitnes stroj na domáce cvičenie?

Uvažujete nad kúpou fitnes stroja? Zaiste je to dobrá investícia, ktorá sa vám vráti na peknej postave a lepšej kondičke. Ale len za predpokladu, že budete disciplinované, milé dámy a vytrváte v pravidelnom cvičení, lebo tieto stroje zatiaľ ešte nevedia cvičiť za vás 🙂

Ak ste teda odhodlané od nového roka makať, pozrite sa na výhody, ktoré vám kúpa fitnes prístroja domov prinesie:

  •  už neobstoja výhovorky, že nejdete do fitka kvôli zlému počasiu – veď zima a čľapkanica vedia človeka pekne odradiť už v prvých januárových týždňoch po nastavení novoročných cieľov, a to ešte takéto počasie potrvá aspoň do marca
  • ušetríte čas – žiadne cestovanie, parkovanie, obliekanie, prezliekanie, maľovanie – proste doma naskočíte na mašinu a idete
  • môžete pri tom pozerať telku – typické umiestnenie stroja na cvičenie väčšinou skončí so strategickým výhľadom na televízor, môžete si teda zamakať popri obľúbenom seriály. Je to lepšie ako váľať sa na gauči a neprítomne vyjedať čipsy. Ale nezapozerajte sa zas priveľmi, dôležité pri cvičení je aj strážiť si správnu tepovú frekvenciu, inak cvičenie nebude efektívne.
  • oplatí sa to – keď si pozriete ceny jednorazového vstupného, či mesačného členstva v posilňovni, zistíte, že to nie je najlacnejšia záležitosť ak chcete chodiť pravidelne. V posilke máte síce väčší výber rôznych strojov a fitnes pomôcok, ale ak robíte väčšinou kardio a cvičíte s vlastnou váhou, vlastný stroj na doma sa vám oplatí. Navyše keď napríklad máte čas len na 30-45 minútové cvičenie, do posilky sa veľmi neoplatí ísť a platiť vstupné, zato doma máte stále all inclusive prístup k cvičeniu. Tak či onak, domáci fitnes stroj je skvelou poistkou pre každý prípad.
  • môžete cvičiť na lačno – na chudnutie sa často odporúča ranné cvičenie na lačno, aby ste spálili čo najviac uložených tukov. Keď máte stroj na cvičenie priamo doma, nemôže to byť ľahšie.
  • vytvarujete postavu – pravidelné kardio cvičenie vám pomôže spáliť prebytočný tuk a tým zoštíhliť postavu. Ak chcete schudnúť, musíte sa jednoducho hýbať. Keď budete mať svoj vlastný kardio stroj každý deň po ruke, môžete naň naskočiť pokojne aj 2x denne na polhodinku a udržiavať tak spaľovanie na maximum.
  • prekrvíte celé telo – či už si vyberiete bežecký pás, eliptický trenažér alebo bicykel, výborne tak precvičíte celé telo. Kardio stroje totiž zapájajú skoro každý sval v tele a tak vám pomôžu udržiavať kondičku. Udržujte svoje telo rozhýbané a pružné a budete fit do vysokého veku. Navyše vďaka prekrveniu pokožky budete efektívne predchádzať vzniku celulitídy 😉

A podľa čoho si vybrať? Zrejme máte svoj obľúbený druh pohybu, ktorý vás baví a tým smerom by ste sa mali aj uberať. Aby ste totiž v pravidelnom cvičení vytrvali, je dôležité, aby vás bavilo.

Druhým kritériom výberu je aj priestor, ktorý na umiestnenie stroja máte – či skončí v kúte obývačky alebo v domácom fitku či v garáži. A po tretie vás iste zaujíma, na čo je ktorý stroj najlepší a aké partie tvaruje:

1. Bežecký pás

Asi najprirodzenejší spôsob pohybu. Môžete behať či šliapať do kopca v každom počasí. Podľa nasadenia spálite za hodinu 1800-3000 KJ.

Beh pomáha tvarovať svaly na nohách a zadku, no zapájajú sa aj brušné svaly. Vďaka kardiu na páse spálite tuk a celkovo zoštíhlite celú postavu.

Tip do bytu: Skladací bežecký pás so sklápateľnou konštrukciou. Ideálny do bytu.

c-item-7305--magneticky-bezecky-pas-insportline-excel-run

2. Eliptický trenažér

Na eliptickom trenažéri výborne precvičíte celé telo, keďže elipsovitým pohybom zapájate horné aj dolné končatiny. Najlepšie však formuje stehenné a sedacie svalstvo.  Pre vyšší výdaj energie si môžete nastaviť aj väčší odpor.

3. Cyklotrenažér a stacionárny bicykel

Bicyklovanie je tiež veľmi obľúbeným športom. Podporuje kardiovaskulárny systém a kondičku. Bicyklovaním tvarujete najmä hornú časť stehien a lýtka.

Ostatné partie, ako brucho, zadok či ruky však bude potrebné precvičiť inými cvikmi. Tiež je dôležité správne si nastaviť výšku sedadla, aby pri cvičení netrpel chrbát.

Najviac z tréningu na stacionárnom bicykli vyťažíte, keď budete striedať zaťaženie a intenzitu v intervaloch – chvíľu pôjdete miernym tempom, potom zaberiete akoby ste šliapali do kopca a tak ďalej.

4. Stepper

Výborne tvaruje stehná a zadok a celkovo pomáha chudnúť. Pri hlbších pohyboch zapájate hlavne predné stehenné svaly, pri plytších zadné stehenné svaly, zadok a lýtka.

Oproti behu stepper nadmerne nezaťažuje kĺby, preto je vhodný aj pre osoby s väčšou nadváhou.

measuring-butt

5. Veslovací trenažér

Predstavuje efektívnu a kompletnú formu cvičenia. Na veslovacom trenažéri precvičíte celé telo: lýtka, stehná, zadok, ruky, ramená, chrbát a do práce sa zapojí  aj stred tela.

Takýmto tréningom získate lepšiu kondíciu, posliníte takmer celé telo a schudnete. Navyše ani tento stroj nezaťažuje kĺby. Domáce trenažéry hľadajte napríklad TU.

Extra Tip: Efektívny kardio tréning aj bez stroja? Zvoľte obľúbené a osvedčené švihadlo! Zapojíte celé telo, posilníte kardiovaskulárny systém a spálite obrovské množstvo kalórií. A zoženiete ho doslova za babku.

spalovac-tukov-nutrend

Tip 2: Ak to s cvičením či chudnutím myslíte vážne, nezabúdajte, že strava tvorí 70% úspechu. Preto nezabudnite upraviť aj jedálniček a voľte komplexné sacharidy, štíhle zdroje bielkovín a zdravé tuky. Vyzbrojiť sa tiež môžete pomocníkmi v podobe spaľovača tukov pred tréningom, ktorý vašu námahu niekoľkonásobne zefektívni a proteínom po cvičení, ktorý doplní potrebné bielkoviny pre tvorbu štíhlych svalov. 

41

TIP NA ZÁVER: Ak nemáte doma miesto na veľké fitness stroje nevadí. V pohodlí domova si môžete ľahko zacvičiť aj menšími pomocníkmi.

Telo efektívne precvičíte napríklad pomocou bosu, kettlebellu alebo závažia, ktoré si môžete pripevniť na členky.

Základom pre domáce cvičenie je kvalitná podložka, na ktorej môžete cvičiť aj pred telkou. Inšpirácie na domáce tréningy,vďaka ktorým si vytvarujete pekný zadok, spolu s odporúčanými pomôckami nájdete aj na TOMTO BLOGU.

TIP 2: Ak nechcete kupovať žiadne náradie, investujte do knižky Telo ako posilňovňa, ktorá vás naučí efektívne cvičenia len s váhou vlastného tela.

Prečítajte si tiež:

Doprajte si sladkosti, z ktorých sa nepriberá. Vieme ako na to!

5 tipov na najlepších FIT kuchynských pomocníkov pre zdravý životný štýl

Najlepšie zdravé recepty s arašidovým maslom

Nákupný zoznam štíhlej a fit ženy

Ako schudnúť do plaviek? Stavte na proteínovú diétu.

Najnovšie z blogu

Active Vegan Collagen recenzia: vyskúšali sme unikátny vegánsky kolagén od KolagenDrink

V tomto článku sa bližšie pozrieme na vegánsky kolagén od značky Kolagendrink. Presne tak, aj...

Read More

Inca Collagen: moja recenzia a skúsenosť – oplatí sa?

Na našom blogu pravidelne testujeme zdravé potraviny či výživové doplnky. Nemohli sme preto vynechať jeden...

Read More

Lipozomálne vitamíny – všetko, čo o nich treba vedieť

Trh s výživovými doplnkami neustále rastie a napreduje. Niet sa čomu diviť, keďže vitamíny a...

Read More

Lipoxal na chudnutie: ako to funguje + recenzie užívateľov

V dnešnom článku vám bližšie predstavíme Lipoxal – obľúbený doplnok stravy na chudnutie.Podobne ako vy,...

Read More