xylitol

Xylitol alebo brezový cukor je zdravé sladidlo s nízkym glykemickým indexom. Aké sú jeho účinky?

Xylitol alebo brezový cukor je sladidlo, ktoré môže poslúžiť ako zdravšia náhrada cukru. Chuťou a konzistenciou je takmer na nerozoznanie od klasického bieleho cukru, má však na organizmus úplne iné účinky.

 

Všetci dobre poznáme negatívne účinky bieleho cukru. Pokiaľ sa konzumuje vo veľkom množstve, môže spôsobiť priberanie na váhe či zubný kaz. Biely cukor obsahuje prázdne kalórie, ktoré telu neprinášajú žiadne nutričné hodnoty.

Navyše má vysoký glykemický index, ktorého následkom je zvyšovanie hladiny cukru v krvi a tým neutíchajúci pocit hladu.

Niet divu, že ľudia hľadajú zdravšie náhrady bieleho cukru. Či už potrebujete schudnúť alebo chcete len ozdraviť svoj jedálniček, Xylitol je dobrou voľbou, ako si osladiť život bez negatívnych účinkov bieleho cukru.

ÚČINKY A VÝHODY XYLITOLU

Výhodou Xylitolu je jeho nízky glykemický index, GI=7. To je naozaj nízka hodnota a vďaka tomu konzumácia Xylitolu nespôsobuje výkyvy krvného cukru. Vďaka tomu môže byť vhodným sladidlom aj pre diabetikov.

Okrem toho má až o 40% menej kalórií ako biely cukor. To sú hneď dva dôvody, prečo je Xylitol zdravší ako brezový cukor. 

Ďalšou skvelou vlastnosťou Xylitolu je fakt, že nespôsobuje zubný kaz. Naopak, xylitol zabraňuje strate minerálov zo zubov a ukladaniu zubného povlaku.

Aj keď vás pred vznikom zubného kazu úplne neochráni, jeho konzumácia ho na rozdiel od bieleho cukru aspoň priamo nespôsobuje.

Xylitol ďalej prirodzene podporuje činnosť čriev a proces trávenia. Podporuje tiež tvorbu kolagénu a vstrebávanie vitamínov skupiny B, vďaka čomu prispieva aj ku kvalite pleti, vlasov a nechtov.

xylitol a chudnutie

XYLITOL A CHUDNUTIE

Ak potrebujete schudnúť, potrebujete znížiť svoj kalorický príjem a ušetriť kalórie, kde sa len dá. Zrejme preto hľadáte vhodné sladidlo, s ktorým by ste si mohli dopriať svoje obľúbené sladké jedlá o niečo zdravšie. 

Xylitol je na tento účel skvelou alternatívou. Ako sme už spomenuli, má až o 40% menej kalórií ako biely cukor a tiež nízky glykemický index. Tieto vlastnosti z neho robia vhodné sladidlo aj počas redukčnej diéty, ale samozrejme, ani s ním to nemôžete preháňať.

 

 

NEŽIADÚCE ÚČINKY A NEVÝHODY XYLITOLU

Ako sme už spomínali, Xylitol podporuje činnosť čriev a  trávenie. To sa však môže prejaviť aj nafukovaním a plynatosťou, pri nadmernej konzumácii aj hnačkou. 

Aj keď je Xylitol menej kalorický ako cukor, nie je úplne bez kalórií. Ak teda potrebujete schudnúť, ani s konzumáciou Xylitolu by ste to nemali preháňať. 

Ak máte doma domácich miláčikov, Xylitol im určite nedávajte. Pre zvieratká je toxický.

 

XYLITOL V SKRATKE

 • má až o 40% menej kalórií ako biely cukor
 • má nízky glykemický index
 • nespôsobuje zubný kaz
 • podporuje trávenie
 • podporuje tvorbu kolagénu
 • je vhodný pre diabetikov a tehotné ženy
 • môže spôsobiť nafukovanie, plynatosť a hnačky

xylitol použitie

POUŽITIE XYLITOLU

Xylitol môžete použiť všade tam, kde používate biely cukor. Osladiť ním kávu, čaj, použiť ho na varenie, pečenie či prípravu rôznych dezertov. Keďže má takmer rovnakú konzistenciu a sladivosť ako cukor, môžete ho v receptoch zameniť v pomere 1:1.

Xylitol sa však nehodí na prípravu kysnutého cesta, pretože nevytvára potrebné prostredie pre kvasinky. Inak ho ale môžete používať ako len chcete.

Ak hľadáte kvalitný Xylitol za dobrú cenu, odporúčame vám nasledovné produkty:

 

 

 • nízky glykemický index
 • menej kalorický ako cukor
 • chráni zuby pred zubným kazom
 • zdravá náhrada cukru
 • vhodný do diéty

 

 

 

xylitol

Prečítajte si aj:

Low carb sladkosti: čo môžete maškrtiť aj počas diéty?

Protíenové palacinky Gymbeam: recenzia, skúsenosti, príprava

Diétne palacinky na chudnutie? Tieto si pokojne doprajte aj počas diéty!

Ako schudnúť za týždeň? 7 dňová bielkovinová diéta + jedálniček

10 tipov na orechové nátierky, ktoré sú lepšie ako Nutella!

Famózne proteínové brownie hotové za 1 minútu

, , , ,