zdravy makovy kolac recepty

Zdravý makový koláč: 7 NAJ receptov na fantastické makové koláče bez výčitiek

Patríte medzi milovníkov maku? Tak si z neho pripravte fantastické zdravé koláče. Na inšpiráciu vám prinášame 7 receptov.

Okrem toho, že je mak veľmi chutný, je aj veľmi zdravý. Je totiž bohatým zdrojom vápnika, podporuje trávenie, priaznivo vplýva na kvalitu kostí, nervový systém a srdce. A keď ho namiesto tradičných koláčov použijete v našich fit receptoch, získate ešte zdravšie dobroty.

1. Fit makový koláč lenivej ženy

Tento chutný koláč získal svoj názov vďaka svojej jednoduchej príprave. Stačí vymiešať cesto, vyliať na plech a upiecť. V našej odľahčenej verzií použijeme ovsenú a špaldovú múku a nadýchané cesto plné bielkovín vytvoríme pomocou našľahaných bielkov.

makovy kolac lenivej zeny

2. Šťavnatý makový koláč bez múky a cukru

Tento makový koláč si pripravíme úplne bez múky a cukru. Je šťavnatý, zdravý a výborne chutí podávaný napríklad s lyžicou bieleho gréckeho jogurtu.

stavnaty-makovy-kolac
Foto kredit: firecepty.sk

3. Makovo – jablkový koláč 

Extra makový koláčik, ktorý sa hodí ako zdravá varianta na vianočný stôl. Do cesta pridáme  dve nastrúhané jablká, ktoré mu dodajú vláčnosť a šťavnatosť.

makovec
Foto kredit: Adela Jasenovcová

4. Mrkvovo – makový koláč bez múky a cukru

Ďalším tipom na zdravý koláčik bez múky a cukru je tento mrkvovo – makový koláč. Je úžasne vláčny a sladký. Do cesta pridáme nastrúhanú mrkvu, banán a trochu medu.

mrkvovo makovy kolac
Foto kredit: Vendelincok

5. Makovo – jablkový koláč s tvarohom

Dokonalá kombinácia maku, jabĺk a tvarohu. Na tomto koláčiku si nielen pochutnáte, ale vďaka dávke bielkovín z tvarohu vás aj dobre zasýti.

makovy_kolac_bez_vajec
Foto kredit: fitshaker.sk

6. Nízkokalorický makový koláč s višňami

Aj v tomto recepte na nízkokalorický koláč by ste márne hľadali múku a cukor. Cesto je pripravené z maku, gréckeho jogurtu a tvarohu s dokonalou kombináciou osviežujúcej višnovej polevy.

fitclan makovy kolac
Foto kredit: fitclan.sk

7. Zdravý banánovo – makový koláč

Jednoduchý a vláčny banánový koláčik s makom. Vďaka banánom je cesto nielen úžasne vláčne, ale aj prirodzene sladké. Ideálne koláčik na zdravé raňajky či desiatu, ktorý bude chutiť aj deťom. 

makovo bananovy kolac
Foto kredit: trenujeme.sk

Autor článku: Lívia Bogárová

Prečítajte si aj: